Czy można zrobić to myjką ciśnieniową? 
Elewacja każdego domu brudzi się – w mniejszym lub większym stopniu. Niestety, ale wpływa to na wygląd całej powierzchni budynku, który traci tym sposobem na estetycznych walorach. Mycie elewacji jest dobrym rozwiązaniem, by skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń i przywrócić elewacji pierwotny wygląd. Jak zrobić to przy pomocy myjki ciśnieniowej? Wyjaśniamy!

Czy istnieje tynk, który wymaga częstego mycia?

Oczywiście, że tak. Szczególnego czyszczenia elewacji wymagać będzie tynk, który wykazuje najwyższą nasiąkliwość. Jeśli tynk ma wyższą nasiąkliwość, na elewacji pojawia się wówczas więcej zabrudzeń, chociażby po deszczu. Na nasiąkliwych tynkach łatwiej rozwijają się również glony. Tynkiem wysokiej nasiąkliwości jest np. popularny tynk mineralny. Jeżeli nie chcesz więc zbyt często myć elewacji budynku, zdecydowanie bardziej poleca się tynki akrylowe lub silikonowe.

Warto zwrócić uwagę nie tylko na nasiąkliwość, ale też na samą fakturę tynku. Jego mycie będzie trudniejsze w przypadku, gdy tynk ma fakturę kornika albo baranka. Niestety, te dwa specyficzne rodzaje tynku wymagają regularnego czyszczenia elewacji – częściej zachodzą kurzem i bardzo szybko się brudzą.

Myjka ciśnieniowa – czy można nią umyć elewację budynku?

Jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej wygodnych sposobów, jeżeli chodzi o czyszczenie elewacji. To doskonałe rozwiązanie, jeżeli chcesz pozbyć się uporczywych zabrudzeń z tynku, bez konieczności uciekania do tradycyjnych rozwiązań i domowych sposobów. Myjka ciśnieniowa np. Karcher będzie świetnym pomysłem zwłaszcza, że możesz pod ciśnieniem pozbyć się zabrudzeń z wielu rodzajów elewacji. Masz dom jednorodzinny i zastanawiasz się, jakiego rodzaju elewację można wyczyścić myjką ciśnieniową? Jest ich całkiem sporo:

  • tynk akrylowy,
  • tynk silikatowy,
  • tynk mineralny,
  • kostka brukowa,
  • cegła.

Co ciekawe, nowoczesne myjki ciśnieniowe posiadają wysokie ciśnienie pary, ułatwiające jej dotarcie w nawet trudno dostępne miejsca elewacji (np. tynk kornik). Maszyna parowa Karcher doskonale poradzi sobie nie tylko z zabrudzeniami po deszczu czy błocie, ale też po farbie lub kleju. W dodatku, urządzenia te działają dezynfekująco, bakteriobójczo i przeciwgrzybiczno. Co to oznacza? Czyszczenie elewacji domu myjką to nie tylko usuwanie zabrudzeń z budynku, ale też swego rodzaju zabezpieczenie elewacji np. przed glonami. Mycie elewacji z takim urządzeniem będzie przyjemne, szybkie, skuteczne i efektywne.

Jak umyć elewację myjką ciśnieniową?

Czyszczenie elewacji za pomocą maszyny parowej Karcher należy przeprowadzić z góry do dołu. Zanieczyszczenia nie mogą spływać po tych fragmentach elewacji, które już zostały oczyszczone. Nie możesz zapominać również o tym, że zawsze należy spłukać każdy dodatkowy preparat przeznaczony do czyszczenia tynku bądź innego rodzaju elewacji, zanim nałożysz jego kolejną warstwę. Niestety, ale czasami myjka ciśnieniowa Karcher i woda mogą nie wystarczyć. Jeżeli elewacja będzie pokryta glonami, trzeba będzie wówczas razem z myjką zastosować odpowiednie preparaty chemiczne – oczywiście, dobrane do danego rodzaju elewacji (np. osobno do tynku i osobno do cegły). Myjkę ciśnieniową najlepiej używać latem, ponieważ wtedy tynk szybciej wysycha.

Czy elewację budynku trzeba czyścić regularnie?

Najlepiej czyścić elewację wyłącznie wtedy, kiedy będzie to konieczne. Nie ma ściśle określonych odstępów czasowych, w jakich powinno się myć elewację budynku. Fachowcy polecają jednak, by robić to przynajmniej 2 razy w roku, w celu odświeżenia tynków. Wówczas prościej będzie usunąć zabrudzenia, jak np. czekając trzy lata – przez co zbierze się na elewacji o wiele więcej zabrudzeń.

Pamiętaj, że najprościej będzie skorzystać z urządzenia, jakim jest myjka ciśnieniowa Karcher. Z jej pomocą usuniesz zabrudzenia nawet w trudno dostępnych miejscach, ułatwiając sobie pracę i oszczędzając cenny czas. Woda pod wysokim ciśnieniem usunie nie tylko drobne zacieki po deszczu, ale też nalot z kurzu bądź sadzy.